Analýza akcií Monster Beverage (MNST)

Autor fotografie: Austin Kirk

Základní info

Společnost Monster Beverage je druhým největší výrobcem energy drinků na světě. Ve spojených státech má tržní podíl 39 % a předčí ji pouze Red Bull s 43 %. Její tržní kapitalizace je 43 miliard dolarů a obchoduje se na burze NASDAQ pod tickerem MNST.

Firma zažila v uplynulých 20 letech nevídaný růst, díky kterému její akcie narostly o více než 60 000% a stala se tak jednou z vůbec nejúspěšnějších veřejně obchodovaných společností tohoto období. Dokáže si však Monster nadprůměrný růst a silné tržní postavení udržet i v budoucnu?

Monster Beverage vs. Nasdaq index
Rozdíl ve výkonnosti – Monster vs. Nasdaq index (zdroj: Google)

Historická výkonnost

tržby a čistý zisk společnosti monster beverage
  • V minulosti Monster vykazoval velmi stabilní růst tržeb, který se pohyboval mezi 10-20 % ročně
  • Do budoucna by hlavním tahounem růstu měla být především Asie
  • Dle analytiků poroste globální trh energetických nápojů o 7 % ročně

Kvalita a konkurenční výhody

Za svůj úspěch vděčí monster především dvěma faktorům:

  1. Uzavřel strategické partnerství s Coca-Colou, což mu umožňuje využívat její rozsáhlé distribuční sítě (např. prodejní automaty nebo stánky na sportovištích).
  2. Silná značka a marketing. Monster podobně jako Red Bull sponzoruje celou řadu sportů, od snowboardingu přes automobilové závody až po e-sports, čímž svoji značku zviditelňuje. Své produkty prodává celosvětově pod stejnými značkami, které lidé dobře znají a oblíbili si je. Navíc stále přichází s novými příchutěmi a občas se pustí i do úplně nové kategorie (jako například káva nebo míchané alkoholické drinky)

Kvalita firmy se odráží také ve finančních ukazatelích. Návratnost vlastního kapitálu (ROCE) se pohybuje nad 30 %, což je srovnatelné s předními technologickými firmami jako Alphabet nebo Adobe. Produkuje také vysoké volné cash flow, které používá k odkupu vlastních akcií. Konzervativní investory potěší také fakt, že firma nemá žádný dluh a navíc drží 3 miliardy dolarů v hotovosti.

Má také velmi vysoké marže – hrubá okolo 60 % a čistá marže v posledních letech vystoupala až téměř k 30 % (viz obrázek níže).

Historický vývoj marží (gross/operating/net) zdroj: Macrotrends

Valuace

Akcie MNST se momentálně obchodují s P/E 32.

Na první pohled se toto číslo zdá relativně vysoké, vzhledem k tomu, že monster „pouze“ prodává nápoje. V současné ceně se však odráží jak vyhlídky na budoucí růst, tak konkurenční výhody firmy.

Navíc můžeme provést srovnání s konkurencí a zjistíme, že Coca-Cola a PepsiCo mají dnes velmi podobnou valuaci (P/E 28 a 31), ačkoli jejich zisky rostou mnohem pomaleji, pokud vůbec.

Analytici z firmy Mornigstar aktuálně oceňují akcie Monster Beverage na 80USD.

Rizika

  • Největším rizikem pro segment energy drinků je pochopitelně státní regulace – například Lotyšsko omezilo jejich prodej pouze pro osoby starší 18-ti let. Pokud by přísnější regulace zavedla například celá EU, dopad na Monster by mohl být relativně vysoký.

  • Momentálně na firmu doléhají vyšší ceny mezinárodní dopravy a hliníku, avšak tyto vlivy jsou pouze dočasné a nijak výrazně profitabilitu nesnižují.

  • Firma Monster Beverage podniká ve vysoce konkurenčním odvětví (viz. Cola vs Pepsi) a o svůj tržní podíl musí neustále bojovat. V budoucnu by se tento fakt mohl promítnout do vyšších nákladů.
Ve kterých zemích působí Monster Beverage? (Zdroj)

Závěr – je Monster dobrou investicí?

V současné době však nic nenasvědčuje tomu, že by Monster o své konkurenční výhody přicházel. V uplynulém roce rostly tržby o 20 % a ani pandemie je nijak výrazně neovlivnila.

Výhodou této společnosti je fakt, že má vysoce silné tržní postavení a profitabilitu, kterou by mohly závidět i nejúspěšnější technologické firmy. Navíc na rozdíl od nich Monsteru pravděpodobně nehrozí, že by jeho technologie zastarala a byla nahrazena jinou, čehož jsme byli svědky u mnohých nadějných společností (MySpace, Kodak, Netscape, Nokia…)

Zároveň jsou však akcie MNST oceněné velmi vysoko a společnost bude muset v příštích letech přinášet skvělé výsledky, aby svou valuaci ospravedlnila. Dle mého názoru však v současné době dává mnohem větší smysl investice do firmy Monster než do jejích konkurentů, PepsiCo (PEP) a Coca-Coly (KO).


Jak začít investovat do akcií?

Investice do akcií je jednou z nejlepších možností, jak si tvořit úspory, chránit je před inflací a dlouhodobě navyšovat svůj majetek. V tomto článku rozebereme jaké přístupy investování do akcií…

Jak investovat do S&P 500?

Co je index S&P 500 a jak do něj investovat? ➡️ Jaké je nejleppší ETF na S&P 500? Jaký je rozdíl mezi akumulačním a distribučním ETF?

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

Veškeré informace prezentované na tomto webu mají pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení či poradenství.

© 2022 zacniinvestovat.cz