Jak ochránit peníze před inflací? [2022]

Meziroční inflace v květnu vyskočila na 16 %, což představuje největší hodnotu od roku 1993. Kromě rostoucích cen bydlení, energií a potravin představuje inflace problém také pro naše úspory. Pokud totiž máme například spořící účet s úrokem 2 % a inflace je 16 %, pak reálná hodnota těchto úspor klesá o 14 % každý rok. V uplynulých letech se inflace v České republice pohybovala mezi 2 – 3 %, letos však kombinace války na Ukrajině a obnovené poptávky po skončení pandemie vyhnaly vzhůru ceny téměř všeho, od potravin (15 % meziročně) až po pohonné hmoty (44 %).

Míra inflace v České republice
Zdroj: Český statistický úřad

Jak se tedy chránit před inflací a zajistit, aby naše úspory neztrácely na hodnotě? Jedinou odpovědí je volné prostředky investovat.

V Česku se dlouhodobě těší velké oblibě investice do nemovitostí, dále také spořící účty a stavební spoření. Ačkoli jsou to velmi bezpečné a populární přístupy, existují i jiné možnosti kam investovat. Ty se liší jednak potenciálním výnosem, ale samozřejmě i rizikem.

Při rozhodování kam investovat peníze by se člověk měl vždy zamyslet, na jak dlouhou dobu investici plánuje. Pokud bude danou částku potřebovat již za pár měsíců, dává největší smysl založení spořícího účtu s možností peníze kdykoli vybrat.

Nechte si rezervu

Ačkoli 16% inflace vypadá hrozivě a člověka to láká vše zainvestovat a nenechat si na účtu ani o korunu více, než je nutné, je takový přístup velmi rizikový. Ocitli jsme se v nepředvídatelné době a je proto více než kdy dříve nutné mít určitou rezervu v hotovosti pro případ ztráty zaměstnání, rostoucích nákladů na energie nebo pro jakékoli jiné nečekané výdaje. Obecně se doporučuje mít takovou rezervu, aby s ní člověk vydržel alespoň šest měsíců, pokud by přišel o všechny ostatní příjmy.

Akcie a ETF

Jednou z nejlepších možností, jak ochránit úspory před inflací, je investice do akcií a akciových fondů.

Akcie představují podíl na podnikání určité firmy. V době zvýšené inflace jsou firmy často nuceny zvýšit ceny svého zboží, což však napomáhá tomu, aby jejich zisky (alespoň do určité míry) rostly spolu s inflací. Díky tomu představují lepší ochranu před znehodnocením úspor, než například peníze držené v hotovosti. Navíc mnoho firem vyplácí svým akcionářům pravidelné dividendy, ze kterých si člověk může vytvořit zajímavý zdroj příjmů navíc.

Akcie však samozřejmě nelze nakupovat bez patřičných znalostí. Pokud námi vlastněná firma zbankrotuje, přílišnou ochranu před inflací to nepřinese… Proto je dobré se zaměřit na akcie ziskových firem s vysokým cash flow a nízkým zadlužením. Pokud se člověk chce o akciích dozvědět více, existuje mnoho skvělých investičních knih nebo také podcastů a YouTube videí, která jsou k dispozici zdarma.

Začínajícím investorům bych však nedoporučoval pouštět se rovnou do výběru jednotlivých akcií. Pro seznámení se s trhy jsou nejlepší volbou akciové fondy nebo ETF. Ty jsou složené z mnoha jednotlivých akcií a eliminují tak riziko a volatilitu spojenou s držením jednoho konkrétního titulu.

Jaké možnosti investování do ETF a akciových fondů existují?

  • Založit si účet u robo-advisory platformy typu Portu, která vám sestaví portfolio na míru z akciových, dluhopisových a nemovitostních fondů
  • Založit si účet u akciového brokera a ETF si vybírat a nakupovat sám (viz samostatný článek – Jak investovat do ETF?)
  • Investovat do akciových fondů přes vaši banku

Na závěr je třeba zmínit, že v současnosti procházíme extrémním obdobím a ceny akcií budou v příštích měsících zažívat velké výkyvy a mohou se propadnout klidně o desítky procent. Proto je nutné předem počítat že takový scénář může nastat a pamatovat, že akcie jsou dlouhodobou investicí s horizontem minimálně několika let. Pokud se však člověk nezalekne a tato volatilní období přečká, mohou pro začínajícího investora představovat skvělou školu a po určité době, až negativní vlivy na ekonomiku odezní, mohou přinést i velmi zajímavé výnosy.

Spořící účty

Jak již bylo zmíněno, hlavní výhodou spořícího účtu je možnost peníze kdykoli vybrat a také fakt, že vklady jsou ze zákona pojištěné až do výše 100 000 EUR ( zhruba 2,5 milionu Kč) a díky tomu ani v případě krachu banky člověk o peníze nepřijde.

Nevýhodou jsou však nižší úrokové sazby, které se pohybují od jednoho do čtyř procent ročně. Současnou inflaci tak sice zdaleka nepokrývají, avšak stále jsou lepší volbou než nechávat peníze ležet na běžném účtu. Navíc výnosy na spořícím účtu jsou garantované a pevně dané (na rozdíl od akcií a nemovitostí kde výnosy závisí na vývoji trhů a mohou značně kolísat). Jedná se tak o velmi konzervativní a bezpečnou formu investování.

Nemovitosti a fondy

Investice do nemovitostí

Nemovitosti představují skvělou ochranu před inflací, navíc mohou přinášet výnos v podobě nájemného. Problém však mohou představovat stále rostoucí ceny nemovitostí, které snižují jejich dostupnost pro běžného člověka.

Pokud hledáme nemovitost čistě k investičním účelům, pak mohou být zajímavé různé nemovitostní fondy a crowdfundingové platformy. Ty umožňují investici už od několikanásobně menších částek a o nemovitosti a nájemníky se starají za nás. Vybírat lze hned z několika přístupů:

  • Nemovitostní fondy – vlastní portfolio kancelářských, rezidenčních či průmyslových staveb a investorům vyplácí zisk z nájemného. Jejich výnosy se nejčastěji pohybují mezi 3 – 10 % ročně. Porovnání největších nemovitostních fondů v ČR naleznete zde.
  • REITs (Real Estate Investment Trusts) – nemovitostní fondy, které se obchodují na burze stejně jako akcie. Mohou mít různé zaměření, od luxusních domů v kalifornii až po obchodní centra v Evropě. Investice do nich je možná už od pár set korun.
  • Upvest – česká platforma umožňující člověku financovat konkrétní developerské projekty. Investice přes Upvest mají splatnost 1 – 3 roky a výnos je pevně daný, pohybující se mezi 4 až 9 % ročně.
  • Investown – další skvělý český projekt, umožňující mikroinvestice do bytů už od 5000 Kč. Platforma funguje na principu investování do zajištěných úvěrů na nemovitostech. Výnosy se pohybují okolo 5 % ročně (v závislosti na tržním nájemném) a jsou připisovány na účet jednou měsíčně.

Stavební spoření

Mezi konzervativnější produkty patří také stavební spoření. To umožňuje spořit a zhodnocovat peníze a dále také financovat stavbu, rekonstrukci nebo koupi nemovitosti prostřednictvím úvěru.

Hlavní výhodou je státní podpora, která činí 10 % z uspořené částky v příslušném roce, maximálně však 2 000 Kč za rok. Vklady jsou navíc úročeny sazbou okolo 1 – 2 % ročně. Je však třeba počítat s poplatky za vedení (okolo 300 Kč ročně) a někdy také za sjednání stavebního spoření.

Důležité je, že stavební spoření se zakládá na minimální dobu 6 let. Během této lhůty nelze peníze vybrat, aniž by člověk přišel o veškeré státní příspěvky.

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

Veškeré informace prezentované na tomto webu mají pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení či poradenství.

© 2022 zacniinvestovat.cz