V tomto průvodci naleznete veškeré informace nutné pro úspěšné investování do ETF fondů, rozdělené do 5 částí. Dozvíte se například, jaký je nejlepší broker na nákup ETF fondů, podle čeho vybrat ETF nebo jaký je rozdíl mezi distribučním a akumulačním ETF.
Obsah:
Co je ETF?
ETF (=Exchange Traded Fund) je zkratka pro fond, který pasivně kopíruje nějaký index, složený obvykle z akcií. Můžeme si ho představit jako košík, složený z mnoha desítek různých firem. Nákupem jediného ETF tak člověk investuje do všech těchto akcií zároveň. To přináší hned několik výhod:
Výhody ETF fondů
- ✅ Historicky velmi dobré výnosy – výkonnost amerických akcií se v minulosti pohybovala okolo 10 % ročně. To samozřejmě nijak nezaručuje podobný růst v příštích letech. Pravděpodobnost je však na naší straně a akcie zůstávají jednou z nejlepších možností, kam dlouhodobě investovat. (Paradoxem je, že aktivní fondy, které do svých portfolií pečlivě vybírají ty nejperspektivnější akcie, mají po odečtení poplatků často problém překonat pasivně spravované ETF)
- ✅ Nízké náklady – Smyslem ETF je pouze kopírovat vybraný index a pasivně nakupovat všechny akcie, které jsou jeho součástí. Díky tomu je správa takového fondu výrazně jednodušší a levnější. Na rozdíl od podílových fondů si ETF neúčtují žádné vstupní ani výstupní poplatky. Jediný poplatek s kterým musíme počítat je tzv. management fee (poplatek za správu), který se však u většiny ETF pohybuje pod 0,5 % ročně (u podílových fondů je to obvykle 0,5-2 %).
- ✅ Diverzifikace – Nákupem ETF člověk vlastní malou část každé z firem z daného indexu a investuje tak do mnoha odvětví ekonomiky zároveň. Pokud by se některé ze společností nedařilo, nemělo by to příliš ohrozit výkonnost celého fondu.
- ✅ Vysoká likvidita – Výhodou oproti podílovým fondům je fakt, že indexový fond (ETF) lze kdykoli nakoupit nebo prodat na burze, stejně jako kdyby člověk nakupoval jednotlivé akcie.
- ✅ Jednoduchost – pokud člověk nakoupí vhodné ETF, už se nemusí v podstatě o nic starat. Akumulační ETF automaticky reinvestuje veškeré dividendy a stačí jen sledovat, jak se prostředky zhodnocují. Při investování do ETF je však nutné počítat s občasnými propady v řádu desítek procent. Klíčové je, aby se člověk těchto propadů nezalekl a nezačal se svých investic zbavovat v tu nejméně vhodnou dobu. Například s příchodem pandemie v březnu 2020 ztratil index S&P 500 přes 30 % své hodnoty. Od tohoto dna se však brzy odrazil a dnes se nachází na dvojnásobku tehdejší hodnoty, čímž trpělivé investory bohatě odměnil.

Tyto důvody vedly k tomu, že i zkušení a úspěšní investoři jako Warren Buffett nebo Ray Dalio doporučují nízkonákladová akciová ETF jako rozumnou investici pro naprostou většinu lidí.
Jak vybrat ETF?
Existují dvě možnosti, jak investovat do ETF. Nejjednodušší je investovat přes platformy typu Portu nebo Fondee. Ty vám sestaví portfolio na míru, zohlední váš věk, investiční horizont a toleranci k riziku. Poté vaše prostředky investují do akciových ETF, dluhopisů či komodit. Díky tomuto přístupu získá člověk všechny výhody investování do ETF, aniž by musel věnovat čas jejich výběru a analýze. Musí však samozřejmě počítat s určitými poplatky.
Druhý přístup spočívá v tom, že si člověk jednotlivá ETF vybírá a nakupuje sám. Výhodou jsou pak o něco nižší poplatky a také větší kontrola nad složením portfolia (to však nemusí být vždy výhoda, jelikož strategie nakoupit ETF, držet je a pouze pravidelně přikupovat – což přesně Portu dělá – obvykle přináší ty nejvyšší výnosy).
Naštěstí výběr jednotlivých ETF není nic složitého. Můžeme ho rozdělit na pět hlavních kroků:
➡️ Do jakého indexu chceme investovat?
Většina ETF kopíruje nějaký index a nakupuje všechny akcie, které do něj patří. Mezi nejznámější indexy patří:
- S&P 500 (obsahuje 500 největších firem na amerických burzách)
- NASDAQ (americké, převážně technologické společnosti)
- DAX (40 největších německých firem)
- Nikkei 225 (index japonských akcií)
- MSCI World (pokrývá většinu akciových trhů v rozvinutém světě)
Ukázky populárních ETF sledujících tyto indexy naleznete článku „Nejlepší ETF fondy“.
➡️ Vybrat poskytovatele
Na každý z těchto indexů existuje několik ETF od různých poskytovatelů. Jelikož složení těchto ETF bude z principu téměř shodné, člověk by mezi nimi měl vybírat na základě poplatků a také reputace daného poskytovatele. Mezi ty největší patří Vanguard, iShares(Blackrock), Lyxor, VanEck či SPDR.
➡️ Distribuční vs akumulační ETF
ETF můžeme rozdělit na dva typy podle toho, jak nakládají s dividendami:
- Distributing (distribuční) – dividendy z držených akcií nám pravidelně vyplácí. Hodí se v případě, kdy má člověk už natolik velké portfolio, že z pravidelné dividendy může platit své životní výdaje.
- Accumulating/Capitalising (akumulační) – obdržené dividendy nevyplácí, ale automaticky je reinvestuje zpět do fondu (nakoupí za ně další akcie, takže hodnota ETF, které držíme, díky tomu vzroste). Pokud člověk plánuje z portfolia vybírat až za mnoho let a mezitím chce, aby co nejrychleji rostlo, je akumulační ETF správnou volbou. Navíc nemusí řešit zdanění dividend.
Akumulační ETF poznáme tak, že v popisu mají accumulating nebo capitalizing (oba názvy znamenají to stejné). Někdy mají také přímo v názvu zkratku Acc.
➡️ Zvolit parametry ETF
Dále je nutné zkontrolovat, jaké poplatky si ETF účtuje. Nalezneme je pod položkou TER (=Total Expense Ratio) v popisu fondu, viz obrázek níže. U populárních indexů se poplatky pohybují pod 0,5 % ročně.
Jako poslední je třeba zkontrolovat, zda ETF opravdu fyzicky drží dané akcie. Položka „Replication method“ nebo „Product structure“ by tedy měla být physical, nikoli synthetic. Syntetická ETF kopírují index pomocí derivátů a přidávají zbytečnou komplexitu a rizika.

➡️ Vybrat brokera, u kterého ETF nakoupit
Jaký je nejlepší broker na ETF? Jelikož výběr brokera patří mezi nejdůležitější kroky každého začínajícího investora, věnoval jsem mu celý samostatný článek.
Jestliže nechcete porovnávat specifika a poplatky jednotlivých brokerů, pak mohu doporučit například Degiro, jelikož se jedná o spolehlivou a regulovanou firmu. Navíc nabízí široký výběr ETF, která lze koupit úplně bez poplatku.

Jak investovat do ETF?
Když nalezneme vhodné ETF, stačí jeho ISIN (= identifikační číslo, vypadá například takto: IE00B5BMR087) vyhledat u svého brokera. Jedno ETF lze často nakoupit na několika burzách (viz obrázek níže). Proto je dobré si rozmyslet, jaké poplatky si náš broker účtuje za obchody na těchto burzách a vybrat tu nejlevnější. Navíc zmíněné nákupy bez poplatku na Degiru platí u každého ETF pouze na jedné z burz, je proto rozumné si zjistit na které.

Jak sestavit ETF portfolio?
Různých ETF fondů již dnes existují stovky. Jak si z nich však sestavit ideální portfolio? Každý člověk by se měl rozhodnout individuálně, podle svých potřeb a tolerance k riziku. Můžeme se však inspirovat tím, jaké přístupy jsou mezi investory nejčastější.
Základ portfolia často tvoří ETF složené z amerických akcií, sledující například index S&P 500 (složen z 500 největších amerických společností). Výhodou je velikost amerického trhu, vysoká likvidita a i velmi dobré historické výnosy.
Portfolio pak může být doplněno evropskými akciemi, například pomocí ETF kopírující index EURO STOXX 50 (obsahuje akcie 50 největších společností z eurozóny) nebo FTSE 100 (obsahuje 100 největších firem v UK).
Pro investory s vyšší tolerancí k riziku mohou být zajímavá také ETF asijských akcií, nebo obecně rozvojových zemí (například skrze MSCI Emerging Markets Index). Naopak konzervativnější investoři mohou do portfolia zařadit dluhopisová ETF, která mohou přinést vyšší stabilitu.
Nejlepší ETF fondy
Pokud vás možnost investování do indexových fondů zaujala, mohl by vám dále pomoci následující článek, představující 6 akciových ETF od největších světových poskytovatelů, která mají nízké poplatky a jsou mezi investory velmi populární.
Nejlepší knihy o investování
Které knihy o investování stojí za přečtení? ➡️ One Up On Wall Street – Peter Lynch ➡️ Akciové investice – Daniel Gladiš ➡️ The Little Book of Valuation
Nejlepší ETF fondy (2023)
Jaké je nejlepší ETF? Výběr 6 akciových ETF, která jsou mezi investory velmi populární. ✔️ Od S&P 500 ETF přes Nasdaq až po největší evropské indexy.
Jak vybrat brokera?
Jak vybrat nejlepšího brokera na akcie a ETF? ➡️ Na jaké parametry se zaměřit a na co si dát pozor? ➡️ A kde investovat úplně bez poplatků?