Mnoho ekonomů i známých investorů se shoduje, že nízkonákladové akciové ETF je jednou z nejlepších možností, kam dlouhodobě investovat. Mezi ty nejpopulárnější patří ETF kopírující index S&P 500.
Níže se zaměříme právě na tento index, ukážeme si z čeho se skládá a jak do něj lze investovat.
Co je index S&P 500?
Index S&P 500 obsahuje 500 největších akciových firem z USA. Pokud do něj člověk investuje, nakupuje vlastně malou část každé z těchto 500 firem. Ty jsou v indexu zastoupeny podle velikosti, takže největší podíl tvoří technologičtí giganti – např. Apple, Microsoft nebo Amazon. Zastoupeny jsou však firmy ze všech odvětví ekonomiky, od bank přes farmaceutické firmy až po výrobce automobilů. Index je díky tomu široce diverzifikovaný a pokud se jedné firmě nebo odvětví nedaří, nemělo by to mít na celek příliš velký dopad.

Jak investovat do S&P 500?
Existuje mnoho různých ETF, která člověku umožňují do tohoto indexu investovat. Jejich složení by mělo být téměř totožné, jelikož všechna kopírují stejný index. Proto je při výběru důležité zvážit především tato kritéria:
Poplatky – TER
Při investování do ETF musí člověk počítat s dvěma typy poplatků. První zaplatíme svému brokerovi při nákupu a prodeji ETF. Naštěstí ceny těchto poplatků v minulých letech prudce klesly a dnes se pohybují na úrovni několika desítek korun za obchod. Někteří brokeři dokonce umožňují nákup ETF zdarma. Více informací případně naleznete v článku o výběru brokera.
Druhý poplatek zaplatíme poskytovateli ETF za jeho správu. Nazývá se TER (Total Expense Ratio) a automaticky se odečítá z výkonnosti ETF, takže člověk si ho v podstatě nemusí vůbec všimnout. U ETF sledujících index S&P 500 bývá TER velmi nízké, obvykle méně než 0.1 % ročně (viz obrázek níže). Výhodou je, že největší poskytovatelé ETF (například Vanguard, iShares, SPDR) nabízí zároveň nejnižší poplatky. Člověk tak nemusí volit „méně důvěryhodného“ poskytovatele jen proto, aby získal ETF s nižšími poplatky.
Distribuční vs akumulační ETF
ETF můžeme rozdělit do dvou skupin podle toho, jak nakládají s dividendami: Tu první tvoří tzv. distribuční ETF, která nám pravidelně vyplácí dividendy. Dividendový výnos S&P 500 je momentálně okolo 1,5 %. Pokud tedy zainvestujeme např. 10 000,- Kč, přijde nám každý rok zhruba 150 korun v dividendách (reálně ale trochu méně, jelikož dividendy přichází většinou už zdaněné 15% sazbou). Druhou skupinu tvoří akumulační ETF. Ty nám obdržené dividendy nevyplácí, ale automaticky je reinvestují zpět do fondu (nakoupí za ně další akcie, takže hodnota ETF, které držíme, díky tomu vzroste). Pro většinu investorů jsou akumulační ETF lepší volbou, jelikož u nich odpadají starosti se zdaněním dividend. Navíc jejich reinvestováním podpoříme efekt “sněhové koule”. Co to znamená? Místo toho aby dividendy pouze ležely na účtu, tak fond za ně nakoupí další akcie -> díky tomu v příštím období obdržíme více dividend -> ty se znovu reinvestují a hodnota ETF roste rychleji a rychleji.
Akumulační ETF poznáme tak, že v popisu mají accumulating nebo capitalizing (oba názvy znamenají to stejné). Například na obrázku níže se jedná o kolonku „Use of Income“. Někdy mají také přímo v názvu zkratku Acc.

Fyzická nebo syntetická replikace?
Dále je dobré zkontrolovat, zda ETF opravdu vlastní dané akcie. Položka „Replication method“ nebo „Product structure“ by tedy měla být physical, nikoli synthetic. Syntetická ETF kopírují index pomocí derivátů a přidávají zbytečnou komplexitu a rizika.
Výběr poskytovatele
ETF na index S&P 500 poskytuje mnoho firem, avšak z principu mezi nimi nejsou téměř žádné rozdíly (všichni sledují stejný index a drží stejné akcie). Proto je dobré mezi nimi vybírat na základě reputace, důvěryhodnosti a také poplatků, které si účtují. Nejlepší je proto neexperimentovat a vybrat některou z největších firem (například Vanguard, SPDR či iShares/BlackRock).
Výběr brokera
Výběr brokera, přes kterého ETF nakoupíme, je dalším důležitým krokem. Věnoval jsem mu proto celý samostatný článek. Jestliže nechcete porovnávat specifika a poplatky jednotlivých brokerů, pak mohu doporučit například DEGIRO, jelikož se jedná o spolehlivou a regulovanou firmu. Navíc nabízí široký výběr ETF, která lze koupit úplně bez poplatku.

Jak nakoupit ETF?
Když nalezneme vhodné ETF, stačí jeho ISIN (= identifikační číslo, vypadá například takto: IE00B5BMR087) vyhledat u svého brokera. Jedno ETF lze často nakoupit na několika burzách (viz obrázek). Proto je dobré si rozmyslet, jaké poplatky si náš broker účtuje za obchody na těchto burzách a vybrat tu nejlevnější. Navíc zmíněné nákupy bez poplatku na Degiru platí u každého ETF pouze na jedné z burz, je proto rozumné si zjistit na které.

Nejlepší ETF na S&P500
Níže jsem vybral dvě populární ETF od největších poskytovatelů. Obě mají velmi nízké náklady za správu (0.07% ročně) a lze je koupit na Degiru bez poplatků. Hlavní rozdíl mezi nimi spočívá v tom, že ETF od iShares dividendy reinvestuje, naproti tomu ETF od Vanguardu je pravidelně vyplácí.
iShares Core S&P 500 UCITS ETF USD (Acc)
- Nakládání s dividendami: accumulating
- Ticker: SXR8
- ISIN: IE00B5BMR087
- TER: 0.07% (total expense ratio)
- Product structure: physical
- Bez poplatku u Degira na burze: Deutsche Boerse Xetra (XET)
- Oficiální stránka zde.
Vanguard S&P500 UCITS ETF (USD) Distributing
- Nakládání s dividendami: distributing
- Ticker: VUSA
- ISIN: IE00B3XXRP09
- TER: 0.07% (total expense ratio)
- Product structure: physical
- Bez poplatku u Degira na burze: Euronext Amsterdam (EAM)
- Oficiální stránka zde.
Upozornění: odkaz na DEGIRO v tomto článku je sponzorovaný a pokud se pomocí něj zaregistrujete, mohu obdržet provizi. Vždy však doporučuji pouze služby, kterým na 100 % věřím a které sám používám.