Jak vybrat brokera?

Výběr kvalitního brokera je klíčovým krokem pro každého začínajícího investora. Důležité je, aby se jednalo o spolehlivou a důvěryhodnou firmu. Proto je dobré seznámit se s ní blíže:

  • Kde společnost sídlí?
  • Jaké jsou na ni recenze?
  • Je regulovaná nějakým státním orgánem?

Pozor bychom si měli dát také na poplatky, jaké si daný broker účtuje. Ty totiž mohou “ukrojit” velkou část z našich investic, zvláště pokud investujeme jen malé částky. Naštěstí v dnešní době existují brokeři, kteří umožňují investovat téměř zdarma a neúčtují si žádné zbytečné poplatky, jako například za neaktivitu.

Ačkoli dle mého názoru jsou právě bezpečnost a poplatky tím nejdůležitějším, při výběru brokera můžeme zohlednit ještě celou řadu dalších kritérií:

  • Jaká je minimální výše vkladu?
  • Jak vypadá obchodní platforma (případně mobilní aplikace)?
  • Je k dispozici klientská podpora v jazyce který ovládám?

broker degiro recenze

DEGIRO – Nejlepší broker na akcie a ETF?

Ze všech brokerů, které jsem kdy využíval, jsem měl nejlepší zkušenosti právě s Degirem. DEGIRO je nizozemský broker, který je pod dohledem německých i nizozemských regulátorů (BaFin, AFM) a nabízí své služby v 18 zemích Evropy. V dnešní době ho využívá přes 2 miliony investorů. Navíc se jedná o firmu obchodovanou na burze a výsledky její činnosti jsou tak veřejné a auditované.

webová a mobilní platforma DEGIRO
Webová a mobilní platforma DEGIRO

Poplatky

DEGIRO umožňuje nákup amerických akcií s poplatkem pouhých €1 (zhruba 25 Kč) a za české zaplatíme přibližně 30,- Kč za transakci.

Vklady i výběry peněz jsou bez poplatku, plusem je také to, že DEGIRO si neúčtuje ani žádný poplatek za neaktivitu. Je však třeba počítat s tím, že zaplatíme € 2,5 ročně za každou využitou zahraniční burzu.

Peníze si na DEGIRO lze poslat klasickým bankovním převodem. Převod je zdarma a trvá většinou 1-2 pracovní dny.

ETF bez poplatku

Velkou výhodou DEGIRO je široký výběr ETF, do kterých lze investovat jednou měsíčně úplně bez poplatku. Jejich seznam lze nalézt na oficiálních stránkách. U ostatních ETF je ve většině případů poplatek za nákup €3.

Další výhodou tohoto brokera je skvěle zpracovaná webová platforma pro obchodování a správu portfolia, která je k dispozici i jako aplikace pro iOS či Android.

Degiro burzy
Výběr burz, na kterých lze přes DEGIRO investovat

Nabídka instrumentů a burz

Mezi přednosti Degira patří také široký výběr instrumentů a burz, na kterých lze obchodovat (viz obrázek výše). Člověk tak může investovat nejen do veškerých akcií obchodovaných na amerických burzách (NASDAQ, NYSE) ale také na těch evropských (od Amsterdamu přes Frankfurt až po burzy ve Varšavě či Budapešti).

Skvělou zprávou pro české investory je i to, že nechybí ani Pražská burza. Díky tomu zde můžeme nakoupit například akcie Komerční banky (KOMB), ČEZu (CEZ) nebo Pilulky (PINK).

Další informace lze nalézt na oficiálním webu:


recenze Portu

Portu – portfolio na míru každému investorovi

V případě, že si akcie a ETF člověk nechce sám vybírat, je skvělou volbou česká platforma Portu. Ta vám sestaví portfolio na míru – zohlední váš věk, životní situaci i toleranci k riziku. Poté dle zvolené strategie vaše prostředky investuje do světových akcií, dluhopisů, komodit či realitních fondů. Díky tomu i při investování jen malé částky dosáhneme široké diverzifikace (riziko investice se rozprostře mezi několik různých instrumentů).

Výhodou je, že člověk se nemusí opravdu o nic starat – Portu kompletně spravuje vaše portfolio a vy se můžete jen dívat, jak se prostředky zhodnocují. Za všechny své služby si Portu účtuje jediný transparentní poplatek 1 % z hodnoty spravovaného majetku ročně (poplatek se ještě snižuje v případě fixace) a člověk se tak nemusí obávat neočekávaných či skrytých sazeb.

Kalkulačka výnosů složeného úročení (zdroj: Portu.cz)
Kalkulačka výnosů složeného úročení (zdroj: Portu.cz)

Další výhodou je možnost investovat již od 500 Kč (jednorázově, či pravidelně) a také kdykoli peníze vybrat. Jestliže člověk plánuje peníze často vkládat či vybírat, pak jistě ocení, že Portu si neúčtuje žádné vstupní ani výstupní poplatky.

Jak již bylo zmíněno, při investování je důležité dbát na to, aby správce vašich investic (či broker) byl spolehlivý a důvěryhodný. Proto je dobré vědět, že za Portu stojí česká firma WOOD & Company – největší obchodník s cennými papíry na Pražské burze. Navíc se jedná o společnost regulovanou a spadající pod dohled České národní banky.

Jestliže vás tato recenze investiční platformy Portu zaujala, více informací lze nalézt na oficiálních stránkách:

Závěr

Jak vybrat brokera? Člověk by neměl dělat kompromisy co se týče bezpečnosti a důvěryhodnosti – k čemu nám jsou nízké poplatky, pokud broker za pár let zkrachuje? Ačkoli ani v takovém případě by člověk o peníze neměl přijít, podobnou zkušenost asi nikdo z nás nechce zažít. Proto je dobré svěřit své investice zaběhlým platformám jako DEGIRO nebo Portu, které sice nejsou úplně zdarma, ale jejich poplatky jsou vzhledem k poskytovaným službám a bezpečnosti velmi přijatelné.


Upozornění: odkazy na DEGIRO a Portu v tomto článku jsou sponzorované a pokud se pomocí nich zaregistrujete, mohu obdržet provizi. Vždy však doporučuji pouze služby, kterým na 100 % věřím a které sám používám.


Jak investovat do S&P 500?

Co je index S&P 500 a jak do něj investovat? ➡️ Jaké je nejleppší ETF na S&P 500? Jaký je rozdíl mezi akumulačním a distribučním ETF?

Nejlepší ETF fondy (2023)

Jaké je nejlepší ETF? Výběr 6 akciových ETF, která jsou mezi investory velmi populární. ✔️ Od S&P 500 ETF přes Nasdaq až po největší evropské indexy.


Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

Veškeré informace prezentované na tomto webu mají pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení či poradenství.

© 2022 zacniinvestovat.cz