Autor článku: Martin Kylar
Akcie jsou velice zajímavou třídou aktiv. Jak ukazuje graf níže, z dlouhodobého hlediska přinášejí nejvyšší výnosnost. Zároveň však jejich hodnota podléhá velkým výkyvům. Naštěstí pro konzervativního investora existují i jiné možnosti, které může zvážit: například komodity, dluhopisy, nemovitosti, stavební spoření, spořící účty nebo termínované vklady.
Nemovitosti
Investování do nemovitostí je v ČR velmi populární – a není se čemu divit, jelikož představují skvělou ochranu před inflací, mohou přinášet výnosy v podobě nájemného a navíc, na rozdíl od akcií a dluhopisů, má člověk větší pocit opravdového vlastnictví. Tato popularita bohužel vyhnala ceny nemovitostí v českých městech velmi vysoko a výnosy z pronájmů naopak výrazně snížila.
Investovat do nemovitostí lze třemi způsoby:
- koupí fyzické nemovitosti
- pomocí nemovitostních fondů
- skrze REITs (Real Estate Investment Trust)

Fyzické nemovitosti
Česká národní banka nyní odhaduje, že pro domácnost s mediánovými příjmy jsou byty v České republice nadhodnoceny cca o 25 % a investiční byty dokonce o 30 %. Pro koupi fyzické nemovitosti je tak nutné mít velký finanční kapitál, jestliže by se měla nacházet v jednom z velkých českých měst (Praha, Brno, Ostrava, Plzeň).
Ze vzorku 50 bytů v Praze o velikosti 3+kk jsem spočítal, že mediánová cena bytu tohoto typu je 5 975 000 Kč a průměrná cena 6 875 772 Kč. Nejlevnější byty této dispozice se nachází na Praze 9, kde mediánová hodnota činí 5 100 000 Kč, zatímco průměrná hodnota 4 966 200 Kč. U bytů velikosti 2+kk jejich mediánová cena činí 4 498 500 Kč a průměrná cena 4 797 440 Kč. Nejlevnější byty této dispozice se prodávají překvapivě na Praze 6. Nejdražší byty jak o velikosti 2+kk, tak o velikosti 3+kk se nacházejí na Praze 1, na druhém místě je Praha 2 a třetí místo obsazuje Praha 7.
I přesto, že ceny bytů jsou dnes pravděpodobně nadhodnoceny, není jasné, zda v dohledné době klesnou, jelikož Česká republika stále zaostává v bytové výstavbě a navíc je velice atraktivní lokací pro zahraniční občany. Utlumující efekt na růst cen nemovitostí však rozhodně bude mít zpřísňující se měnová i makroobezřetnostní politika ze strany domácí centrální banky, která již dnes vede k dražším hypotékám na bydlení.
Nemovitostní fondy
Fondy nemovitostí přináší celou řadu výhod:
- Odpadají starosti se správou nemovitosti a s nájemníky
- Možnost investovat i nižší částky
- Diverzifikace do mnoha nemovitostí zároveň
Srovnání největších nemovitostních fondů operujících v ČR je pěkně zpracované zde.
Pokud člověk chce investovat do nemovitostí v Evropě či USA, pak jsou skvělou volbou tzv. REIT fondy. Ty nakupují rezidenční, kancelářské či komerční budovy a příjmy z pronájmu vyplácejí investorům. Obchodují se na burze jako akcie a je možné je koupit u většiny brokerů.
Komodity
Komodity můžeme rozdělit do čtyř následujících kategorií:
- Energie
- Drahé kovy
- Zemědělské produkty
- Maso a dobytek
Jaké jsou výhody a nevýhody investování do komodit?
- Výhody: ochrana před inflací, nízká korelace s ostatními trhy
- Nevýhody: ceny mohou značně kolísat, často jsou navíc závislé na politickém vývoji

Drahé kovy
V oblasti kovů se nabízí investice do zlata, stříbra, platiny nebo například Palladia. Než drahé kovy fyzicky nakupovat, je často lepší volbou investovat skrze ETF fondy, které je drží (například SPDR Gold MiniShares Trust (GLDM)). Výhodou jsou nižší poplatky a možnost ETF kdykoli prodat. Další možností je investice přes tzv. CFD kontrakty, kdy člověk s brokerem uzavře takovou dohodu, že pokud cena kovu vzroste, vyplatí vám broker rozdíl mezi kupní a současnou cenou a pokud naopak klesne, musíte rozdíl zaplatit vy. CFD na drahé kovy ale i další komodity nabízí například broker eToro (viz obrázek výše).
Zlato
V České republice je nejvíce oblíbené zlato, což uvedla ve své statistice Asociace českých stavebních spořitelen. Není se čemu divit, jelikož právě komodity byly jedním z mála investičních instrumentů, které si za doby komunismu mohli občané pořídit.
Zlato je relativně odolné proti globálním krizím, geopolitickým turbulencím a výkyvům trhu. Nemá však žádnou vnitřní hodnotu, jelikož samo o sobě nic neprodukuje (narozdíl například od akcií, u nichž lze díky tomu jejich vnitřní hodnotu vypočítat). Dá se považovat za stabilní část portfolia a použít jako ochrana před inflací, ale velké obchody s ním člověk pravděpodobně neprovede. Zlato se dříve využívalo také v peněžním systému, kdy peníze byly kryty zlatem. Tzv. zlatý standard byl však prezidentem USA Richardem Nixonem v roce 1974 zrušen.
Legendární investor Warren Buffett napsal v dopise akcionářům v roce 2012 následující: “Dnešní světová zásoba zlata je přibližně 170 000 metrických tun. Kdyby se všechno toto zlato sestavilo dohromady, mohla by z něj být krychle o straně přibližně 21 metrů. Při 1750 dolarech za unci, což je cena zlata v době, kdy toto píši, by měla hodnotu přibližně 9,6 bilionů amerických dolarů. Této krychli budeme říkat hromádka A. Teď vytvoříme hromádku B se stejnou cenou. Za tuto sumu bychom nakoupit veškerou zemědělskou půdu ve Spojených státech (162 milionů hektarů, s produkcí 200 miliard dolarů ročně) a navíc 16 společností Exxon Mobil (nejziskovější společnost světa, jedna každá vydělává více než 40 miliard dolarů ročně). Po těchto nákupech by nám stále zbyl 1 bilion dolarů na běžnou útratu (po takové nákupní horečce nemá cenu se omezovat). Dokážete si představit investora, který má 9,6 bilionu dolarů a vybere si hromádku A namísto hromádky B? Navzdory závratnému ocenění současné zásoby zlata má při současných cenách dnešní roční produkce zlata hodnotu přibližně 160 miliard dolarů. Kupci – ať už klenotníci nebo průmysl, vyděšení jedinci či spekulanti – musejí neustále odkupovat tuto další nabídku, jen aby udrželi rovnováhu současných cen. Za dalších sto let uvedených 162 milionů hektarů zemědělské půdy vyprodukuje neuvěřitelné množství kukuřice, pšenice, bavlny a dalších plodin. A půda bude neustále produkovat tuto cennou úrodu, ať už je měna jakákoli. Exxon Mobil pravděpodobně přinese svým majitelům biliony dolarů v dividendách a sám bude vlastnit práva v hodnotě dalších mnoha bilionů dolarů (a pamatujte, že Exxonů máte 16). Těch 170 000 tun zlata svou velikostí nezmění a bude stále neschopno cokoli vyprodukovat. Můžete se s tou krychlí laskat, ale ona vám to nevrátí.”
Stříbro
Stříbru se začalo dařit po nástupu nových technologií. Je využíváno ve výrobě celé řady produktů, od baterií přes zdravotnické přístroje až po solární panely. Průmysl spotřebuje 85 % produkce stříbra a na investiční účely ho tak zbývá jen 15 %. Pokud spotřeba převyšuje těžbu, pak jeho cena roste.
Jak v případě ropy, tak i u drahých kovů lze investovat také do akcií těžařů těchto surovin, jejichž výkonnost je do velké míry závislá na cenách daných komodit. (Ideální jsou na to ETF, například toto, složené z několika desítek různých těžařů zlata: iShares Gold Producers UCITS ETF)
Energie
V oblasti energií lze investovat do ropy, zemního plynu, propanu či uranu.
Cena ropy závisí do velké míry na politickém vývoji v blízkovýchodních zemích či v Rusku. Členové OPEC (organizace zemí vyvážejících ropu) dnes kontrolují 75 % ropných zásob celého světa. V roce 1973 kartel OPEC uvalil embargo na vývoz ropy do zemí, které v Jomkipurské válce podporovaly Izrael, a zároveň snížila těžbu ropy záměrně o 5 %. Nejprve je nutné si říci, že ceny hlavních energetických komodit jsou na sebe vázány. Začíná to u fosilních paliv, která jsou pro výrobu elektřiny aktuálně nutná. Na zvyšování cen elektřiny má významný vliv zvyšující se cena plynu a ropy. Energetika je velice cyklické odvětví, což můžeme vidět na následujícím popisu: Vybudují se silné kapacity, elektřiny je dostatek a posléze přebytek, čímž klesají ceny. Pro těžaře je to nevýhodné a tak svou výrobu zastaví. Spotřeba všech subjektů se však zvyšuje, ale reakce těžařů je pomalá, čímž ceny vzrostou. Klasický příklad tržního hospodářství. Z teoretického popisu pojďme do praxe: V době pandemie jsme se nacházeli v bodu dostatku energie a nízkých cen. Před pandemií byly ceny energií nízko a nebyly zde známky žádného nedostatku. Restrikce spojené s pandemií Covid-19 přispěly k tomu, že cena pod vlivem klesající poptávky v době ekonomického útlumu šla ještě níže. Co tedy učinili těžaři? Přestali s výrobou, jelikož se jim to nevyplatilo. Poté však došlo ke znovuotevření ekonomiky a cena raketově vyletěla. K tomu neobvykle silná zima měla za následek vyprázdnění velkých zásobníků na varovnou úroveň, tedy 30 %, právě pod vlivem větší spotřeby plynu. Zásobníky se musely před topnou sezónou znovu naplnit, což tlačilo na výraznější nárůst cen. Rusko navíc výrazně zpomalilo dodávky fosilních paliv.
Zemědělské produkty
Skupina zemědělských produktů v sobě obsahuje investice do kukuřice, ovsa, pšenice, atd. Cena je odvislá od aktuální úrody a spotřeby. Investor však musí velmi dobře znát tento trh.
Poslední skupinou z oblasti komodit je maso a dobytek. Ten si lze obstarat na chicagské Mercantile exchange. Investor však stejně jako u zemědělských produktů by měl rozumět tomuto trhu a ideálně pracovat v oboru.
Dluhopisy
Dluhopis vydává nějaký subjekt (nejčastěji stát nebo firma) pokud si potřebuje půjčit peníze na financování svého provozu nebo pokud plánuje expanzi.
Jaké jsou výhody a nevýhody investování do dluhopisů?
- Výhody: přináší stabilní úroky, jejich ceny podléhají relativně malým výkyvům, možnost koupit protiinflační dluhopisy, které garantují pokrýt inflaci
- Nevýhody: riziko bankrotu emitenta, oproti akciím přináší nižší výnosy, změny úrokové míry ovlivňují jejich cenu

Dluhopisy můžeme rozdělit na následující druhy:
- státní
- komunální
- korporátní
- bankovní
- pokladniční poukázky
Při nákupu jednotlivých dluhopisů bychom měli posuzovat následující parametry: cena/výnos, doba života dluhopisu, bonitu dlužníka (rating), dobu do splatnosti nebo zajištění proti inflaci. V praxi je často nejjednodušší nakoupit dluhopisový fond, který dluhopisy nakupuje a spravuje je za vás. Na výběr je mnoho dluhopisových ETF s různým zaměřením – od desetiletých amerických dluhopisů po evropské korporátní dluhopisy. Výhodou ETF je možnost je kdykoli koupit u klasického brokera, bez jakýchkoli dalších starostí.
U státních dluhopisů obecně platí, že mají velmi nízkou míru rizika. Jejich emitentem je stát (v případě ČR je to Ministerstvo financí a emisi zajišťuje ČNB pomocí tzv. holandské aukce). V současné době nabízí ČR dva druhy státních dluhopisů: první vyplácí fixní úrok (od 1 do 3 % ) a druhý je tzv. protiinflační, který garantuje svým úrokem pokrýt nárůst spotřebitelských cen.
Rizikovější státy musí investory přilákat vyšší úrokovou mírou. U některých státních dluhopisů však platí, že jejich úroková sazba je někdy centrální bankou až deformovaná. Centrální banky totiž provádí tzv. program kvantitativního uvolňování. Tento proces v krizových dobách pomáhá držet úrokové sazby nízko, což ochrání zadlužené státy a firmy před bankrotem. Investoři do státních dluhopisů se však musí spokojit s nižším úrokem. Některé centrální banky (typicky ECB) tento program kvůli státům s téměř nezvladatelnou obsluhou státního dluhu musí držet dlouhodoběji.
Proces kvantitativního uvolňování – zdroj: Investujeme.cz
Emitentem komunálních dluhopisů je zpravidla samosprávný celek. V České republice je podmínkou emitování tohoto druhu obligace souhlas ministerstva financí. Tyto dluhopisy jsou zajištěny buď daněmi, nebo konkrétním projektem (například mýtné na dálnici).
Korporátní dluhopisy mají různou míru rizik. Některé společnosti je vydávají za cílem získání kapitálu k větší expanzi, některé naopak k odvrácení bankrotu. Od rizikovosti se pak odvíjí i úroková míra.
Bankovní dluhopis je považován za typ korporátního dluhopisu. Emitentem je obvykle peněžní ústav, distributorem může být banka.
Pokladniční poukázky jsou nejméně rizikovým dluhopisem, čemuž odpovídá také nižší úroková sazba. Tento typ dluhopisů slouží ke krátkodobému pokrytí přechodného nedostatku peněz. Jejich emitentem je obvykle stát nebo veřejné instituce.
Stavební spoření
Výhody: státní podpora, velmi nízké riziko, stabilní úroky
Nevýhody: peníze má člověk k dispozici až po uplynutí 6 let, úroková míra nemusí pokrývat inflaci
Pro konzervativnější povahy je možné založit stavební spoření. Je to finanční produkt, který umožňuje spořit a zhodnocovat peníze a dále také financovat stavbu, rekonstrukci nebo koupi domu či bytu prostřednictvím úvěru. Výhodou je státní podpora, která činí 10 % z uspořené částky v příslušném roce, maximálně však 2 000 Kč za rok. Úročení tohoto bankovního produktu je různé a nyní se pohybuje okolo 4 %. Pro nové smlouvy stavebního spoření v budoucnosti už tolik výhodné podmínky být nemusí, jelikož úroky se odvíjí od chování centrální banky, jejíž základní úroková sazba (2T repo sazba) je nyní nastavena vysoko. Avšak po zkrocení inflace měnověpolitické míry půjdou dolů, což se jednoznačně promítne i do úroků právě na stavebním spoření. Stavební spoření můžeme rozdělit na dvě části spořící a úvěrovou. Ve spořicí fázi klient na svůj účet ukládá (většinou měsíčně) předem sjednanou částku. Vklady jsou úročeny a jednou ročně je k nim přidána záloha státní podpory. V závislosti na rozhodnutí klienta končí stavební spoření buď výpovědí smlouvy, dohodou, nebo přidělením úvěru ze stavebního spoření, pokud jej bude chtít využít. Pro čerpání státní podpory je třeba dodržet vázací lhůtu 6 let nebo využít úvěr ze stavebního spoření. Pokud klient smlouvu vypoví před koncem vázací doby, musí státní podporu vrátit.
Spořící účet
Výhody: možnost peníze kdykoli vybrat, vklady jsou ze zákona pojištěny
Nevýhody: relativně nízké úrokové sazby
Spořící účet je zpravidla zakládán na dobu neurčitou a slouží ke zhodnocení volných finančních prostředků. Finanční prostředky jsou na něm zhodnocovány vyšší úrokovou sazbou než na běžném účtu (kde jsou většinou nulové). Velice často je zakládán jako doplněk k běžnému účtu, k němuž je vázán. Řada bank však nabízí spořící účet jako zcela nezávislý finanční produkt. Bezpečnost spořícího účtu je velmi vysoká, jelikož je stejně jako běžný účet ze zákona pojištěn do výše 100%, maximálně však 100.000 EUR. Spořící účty nabízí takřka všechny banky a řada družstevních záložen. Výše úrokové sazby je však značně rozdílná a závisí na délce výpovědní lhůty a výši zůstatku.
Termínovaný vklad
Termínovaný vklad je zvláštní druh spořícího účtu, který slouží ke garantovanému zúročení vložených finančních prostředků. Na rozdíl od klasického spořicího účtu si klient termínovaný vklad sjednává na předem danou dobu a s pevnou úrokovou sazbou po celé období trvání vkladu. A obvykle i na pevně předem stanovenou částku vkladu. Vzhledem k tomu, že s penězi na termínovaných vkladech není možné bez sankce volně disponovat, je úroková sazba u termínovaných vkladů zpravidla vyšší než u běžných spořicích účtů.
Termínované vklady můžeme rozdělit podle způsobu ukončení:
- Termínované vklady jednorázové (bez obnovy) mají předem pevně stanovenou lhůtu, částku vkladu i úrokovou sazbu. Po uběhnutí stanovené lhůty jsou prostředky s úroky vyplaceny a dále se neúročí.
- Termínované vklady s obnovou (revolvingové) se v případě, že klient po stanovené lhůtě vklad nevybere, automaticky obnovují. A to na stejnou dobu a s úrokovou sazbou, která odpovídá bankovní sazbě v den obnovení vkladu typu účtu a typu účtu.
Termínované vklady mohou být sjednané v českých korunách i cizí měně, nejčastěji v eurech nebo amerických dolarech. Na těchto účtech bývají jiné úrokové sazby, které souvisí s kolísáním kurzů jednotlivých měn.