Portu recenze [2023]: Poplatky a zkušenosti

Hodnocení: 4,5/5

Rating: 4.5 out of 5.
Výhody
✅ Jediný transparentní poplatek za všechny služby
✅ Důvěryhodnost, reputace, licence ČNB
✅ Minimální vklad: 500,- Kč
✅ Možnost peníze vložit či vybrat kdykoli a bez poplatku
✅ Jednoduchost a srozumitelnost webu i mobilní aplikace

Rychlé shrnutí

Portu je česká platforma, zaměřená na dlouhodobé pasivní investování. Dokáže sestavit portfolio na míru vašim potřebám a toleranci k riziku, a to s minimálními náklady a starostmi. Díky své jednoduchosti a zajímavým výnosům je Portu vhodné opravdu pro každého, včetně začínajících investorů. Za své služby si účtuje jediný poplatek ve výši 1 % ze spravovaného majetku ročně a člověk se díky tomu nemusí obávat žádných neočekávaných sazeb za výběr peněz či neaktivitu.

Jak Portu funguje?

Při založení účtu vyplní člověk krátký dotazník, díky kterému poté získá investiční portfolio složené individuálně na míru jeho potřebám, časovému horizontu a toleranci k riziku.

Po vložení prostředků (minimální vklad je 500,- Kč) je Portu automaticky investuje dle zvolené strategie do akcií, dluhopisů, komodit či nemovitostí. Portu jednotlivá aktiva nekupuje přímo, ale skrze ETF (exchange-traded funds), což si člověk může zjednodušeně představit jako „košíky“ složené z mnoha desítek akcií či dluhopisů.

Zdroj: Portu.cz

Výhody

Tento způsob pasivního investování skrze ETF přináší celou řadu výhod. Podrobněji jsem je rozepsal v tomto článku, níže si je můžeme v krátkosti shrnout:

  • Maximální diverzifikace – ETF bývají složena ze stovek jednotlivých akcií, díky čemuž skvěle diverzifikují riziko – pokud by se jedné firmě či odvětví nedařilo, na celé ETF to nebude mít přílišný vliv.
  • Zajímavé výnosy – díky svému složení umožňují ETF profitovat z růstu ekonomiky jako celku a dosahovat dlouhodobě stabilních výnosů překonávajících inflaci.
  • Nízké náklady – pasivní investiční strategie umožňuje minimalizovat náklady na správu vašeho portfolia (Portu ani poskytovatelé ETF nemusí platit množství portfolio manažerů či analytiků) – a v dlouhém období mají tyto ušetřené poplatky nezanedbatelný vliv na výkonnost.
  • Automatická správa – díky algoritmům bude vaše portfolio pravidelně rebalancováno a upravováno tak, aby vždy vyhovovalo vašim potřebám (Portu nabízí například funkci, díky které bude postupně snižovat riziko vašeho portfolia s tím, jak se blíží váš odchod do důchodu – díky tomu vás nepřekvapí propad akciových trhů právě v momentě, kdy plánujete peníze z Portu vybrat)
portu recenze

Kromě „Portfolia na míru“ nabízí Portu pro zkušenější investory možnost sestavit si vlastní portfolio z jednotlivých ETF a světových či českých akcií. Dále také „tematické strategie“, které umožňují investovat do konkrétních odvětví (např. udržitelná energie, rozvojové trhy, technologické akcie atd.). Avšak předem odhadnout, která odvětví přinesou v budoucnu nejvyšší výnos, je velmi těžké a osobně bych proto doporučil držet se spíše portfolia na míru, které vám Portu vytvoří. To totiž bude pokrývat všechna odvětví ekonomiky a člověk má díky tomu jistotu, že nevynechá zrovna to nejúspěšnější.

„Správný“ přístup k investování?

Největším nepřítelem většiny investorů není nedostatek znalostí ani inteligence, avšak jejich vlastní emoce. Až příliš často se necháme zlákat rostoucími trhy a investujeme do předražených růstových společností, při pádu trhů pak v obavách prodáváme. Myšlenkových zkreslení, kterým investoři (často nevědomky) podléhají, je celá řada.

Výhodou Portu proto je, že podporuje pravidelné, pasivní investování, které v dlouhém období přináší paradoxně ty nejlepší výnosy. Výzkumy ukazují, že dokonce ani profesionální portfolio manažeři většinou nejsou schopni porazit výkonnost pasivních indexů. Jakou šanci má poté obyčejný člověk? Pro naprostou většinu populace je mnohem lepším přístupem neřešit vývoj trhů, pravidelně nakupovat indexy ať jsou nahoře či dole, a pokud možno neprodávat. A právě pro tento typ investování vzniklo Portu.

Investiční rezerva

Další zajímavý produkt, který Portu nabízí, je Investiční rezerva. Ta umožňuje zhodnocovat peníze s minimálním rizikem, podobně jako například spořící účet v bance. Jedná se o skvělý způsob, jak si krátkodobě uložit peníze a ochránit je před inflací. Hotovost je možno kdykoliv vybrat (peníze má člověk na účtu do 10 dnů) a je navíc ze zákona pojištěna až do výše 100 tisíc eur.

Poplatky

Jednoduchost a transparentnost Portu se odráží i na struktuře poplatků. Za veškeré služby totiž zaplatíme jediný transparentní poplatek – v případě portfolia na míru činí 1 % ze spravovaných aktiv ročně, u vlastní či tematické strategie se pohybuje mezi 0,79 – 1,69 % ročně. Ve všech případech jsou tak náklady nižší než například u podílových fondů, které si účtují navíc jednorázové vstupní poplatky. Výše těchto sazeb může být navíc výrazně snížena, pokud si zvolíme fixaci na několik let dopředu.

Tento poplatek v sobě již zahrnuje veškeré služby Portu. Díky tomu nás nepřekvapí například transakční poplatky či poplatky za neaktivitu. Portu si neúčtuje ani žádné poplatky za vklad či výběr peněz.

Pro Dětský účet a Investiční rezervu jsou poplatky ještě nižší, v obou případech jen 0,25 % ročně.

Přehled poplatků Portu

Bezpečnost

Pro každého člověka by měla být klíčová bezpečnost investovaných prostředků a reputace toho, kdo mu finance spravuje. V tomto ohledu si naštěstí Portu vede velmi dobře. Jedná se totiž o českou firmu licencovanou ČNB a podléhající jejímu dohledu.

Navíc za platformou Portu stojí investiční skupina WOOD & Company, která na českém trhu působí již přes 30 let a patří mezi největší obchodníky s cennými papíry na pražské burze. Díky tomu dokáže kromě bezpečnosti nabídnout klientům Portu i nejvýhodnější podmínky pro obchodování, minimalizující poplatky prostředníkům.

I ve výjimečném případě, kdy by se Portu dostalo do problémů, nemusí mít investoři obavu o své prostředky. Hotovostní složka portfolia je ze zákona pojištěna až do výše 100 tisíc eur a zbytek investic je držen odděleně od majetku společnosti (v případě úpadku je nelze použít pro vyrovnání dluhů) a navíc kryt Garančním fondem obchodníků s cennými papíry až do výše 20 tisíc eur.

Pozitivem je také to, že Portu má pod správou již 16 miliard Kč od více než 180 tisíc investorů.

Portu Gallery

Další zajímavou možností, kterou Portu nabízí, je investice do vzácných sběratelských předmětů na platformě Portu Gallery. Nalezneme zde celou řadu aktiv, od umění přes veterány až po archivní alkohol. Tyto tzv. alternativní investice v minulosti přinášely velmi zajímavé výnosy, které navíc nejsou závislé na výkonnosti akciových trhů. Před vznikem Portu Gallery však tento typ investování pro obyčejného člověka nebyl vůbec jednoduchý – je třeba rozumět danému odvětví a vybrat správný předmět, zajistit pojištění, úschovu a také následný prodej. Navíc u opravdu zajímavých předmětů je třeba počítat s cenou pohybující se v milionech korun.

výnos alternativních investic
Jak se vyvíjel trh sběratelských předmětů za posledních 10 let?
Zdroj: Portu Gallery

Nyní Portu Gallery všechny tyto překážky odstraňuje a umožňuje každému investovat do sběratelských předmětů již od 1 Kč. Aktiva jsou pečlivě vybírána komisí profesionálů a Portu se samozřejmě postará i o pojištění a následný prodej (např. v aukci).

Aktuální nabídku předmětů, do kterých lze investovat, naleznete na oficiálních stránkách:

Často kladené otázky

Poskytuje Portu podporu v češtině?

Ano, mezi výhody Portu patří i klientská podpora v češtině, se kterou může člověk komunikovat telefonicky, emailem nebo přes online chat.

Jak založit účet na Portu?

Založení účtu zvládne člověk za pár minut z pohodlí domova. Probíhá ve čtyřech krocích:

  1. Vyplnění dotazníku – díky tomu člověk dostane personalizovanou investiční strategii vytvořenou na míru jeho potřebám
  2. Vyberete si, zda chcete investovat do připraveného portfolia, nebo zda si zvolíte vlastní strategii a sestavíte vlastní portfolio
  3. Portu ověří vaši totožnost
  4. Provedete vklad peněz a ty budou automaticky zainvestovány dle zvolené strategie

Založit účet si můžete na této stránce.

Jak vybrat peníze z Portu?

Peníze z Portu je možné kdykoli vybrat. Stačí přejít na stránku Peněženka a transakce a kliknout na „Převést / vybrat“, zvolit Portu investici, ze které budete peníze čerpat a určit částku, kterou chcete vybrat.

Poté, co zadáte pokyn k výběru, Portu při nejbližší příležitosti vaše investice prodá a danou částku vám odešle na bankovní účet. Celý proces trvá obvykle 5-10 pracovních dnů.

Kolik je minimální vklad na Portu?

Minimální částka, kterou lze vložit, je 500,- Kč. Vklad peněz je bez poplatku.

Je Portu vhodné pro začátečníky?

Ano, díky své jednoduchosti, dobře zpracované platformě a rychlé registraci je Portu vhodné i pro začínající investory.

Portu vs Fondee

Váháte, kterou z těchto firem zvolit pro své investice? Fondee má nepatrně nižší základní poplatek, Portu zase nabízí větší množství služeb (např. investiční rezervu, dětský účet a další). Kromě toho jsou však obě platformy velmi podobné a drží si vysoký standard, takže pravděpodobně ani s jednou z nich člověk neudělá chybu.


Upozornění: odkazy na Portu a Portu Gallery v tomto článku jsou sponzorované a pokud se pomocí nich zaregistrujete, mohu obdržet provizi. Vždy však doporučuji pouze služby, kterým na 100 % věřím a které sám používám.


Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

Veškeré informace prezentované na tomto webu mají pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení či poradenství.

© 2022 zacniinvestovat.cz