Složené úročení – nejjednodušší cesta k bohatství?

slozene uroceni

Co je složené úročení? Jedná se o jeden z nejdůležitějších konceptů v investování. Spočívá v tom, že se nezhodnocuje pouze samotná vložená částka, ale zároveň i úroky, které přinesla v minulosti. Díky tomu mohou naše investice (a bohatství) růst stále rychleji.

Nejlépe koncept složeného úročení a jeho efekt v dlouhém období ilustruje následující obrázek:

Bohatství W. Bufetta v čase (zdroj: Finmasters)

Krásně zde vidíme, proč se u investování někdy používá termín „get rich slow“. Čím delší období, tím lepší výsledky nám složené úročení přinese. Proto je dobré investování neodkládat a začít co nejdříve.

Například 3000 Kč investovaných měsíčně s výnosem 10 % nám po deseti letech složeného úročení vynese zhruba 573 000 Kč. Pokud časový horizont protáhneme na 20 let, částka se zvýší na 2 miliony Kč. Jestliže však necháme prostředky zhodnocovat 30 let, konečná částka se bude blížit 6 milionům Kč. Klíčovým prvkem je zde samozřejmě trpělivost. Kdo očekává, že zbohatne přes noc, bude brzy zklamán.

Složené vs jednoduché úročení

Jak tedy složené úročení funguje? Představme si, že vlastníme firmu, která každý rok vytvoří zisk 100 000,- Kč. Máme dvě možnosti, jak s tímto ziskem naložit. První je, že si ho vyplatíme na svúj účet a utratíme ho, například za nové auto či dovolenou. Firma všechen zisk vyplatila, nemá tedy z čeho investovat a růst. Zisk bude tedy navždy stejný.

Druhá možnost je, že zisk ve firmě ponecháme. Za oněch 100 000,- nakoupíme například nové stroje. Díky tomu firma vyrobí příští rok více a její zisk bude již 120 000,- Kč. A situace se po roce může opakovat. Veškerý zisk investujeme do další expanze a zisk poroste stále rychleji. Z tohoto důvodu je vlastnictví firmy nebo akcií jedním z nejlepších způsobů tvorby bohatství.

A u spoření a investování tento princip funguje úplně stejně. Představme si například obyčejný spořící účet. Pokud máme uloženo 10 000 Kč se 7% úrokem, tak po roce tato částka naroste o 700 Kč na 10 700 Kč. V následujícím roce však úroky nepřináší jen původních 10 000, avšak celých 10 700 Kč. Díky tomu už v druhém roce vyděláme na úrocích 749 Kč. Díky složenému úročení tak naše investice mohou růst každý rok rychleji a rychleji a v dlouhém období bude tento efekt čím dál tím markantnější. Skvěle to ilustruje tento graf:

slozene uroceni
Složené úročení

Na internetu je pak mnoho kalkulaček složeného úročení, které umožňují zadat vlastní parametry a zjistit, jaké výsledky by člověk mohl očekávat.

Klíč k tvorbě bohatství

Pokud bych měl vybrat nejdůležitější věc, která rozděluje bohaté lidi od chudých, bylo by to porozumění složenému úročení. Právě díky němu totiž majetek bohatých navzdory daním, krizím a válkám stále roste. Na druhé straně je kvůli němu tak těžké uniknout z dluhové pasti, jelikož úroky a penále u půjček fungují obdobně, jen bohužel opačným směrem.

Jak využít složené úročení?

Přemýšlíte nyní, jak nejlépe využít složené úročení k budování bohatství? Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak toho dosáhnout. Níže jsem vypsal ty nejobvyklejší:

Spořící účet
  • Nejméně rizikový a nejjednodušší přístup spočívá v založení spořícího účtu. Úroky jsou garantované a váš vklad je pojištěn až do výše 100 tis. EUR. Cenou za nízké riziko jsou však úroky, které nebývají vysoké. Skvělou alternativou s o něco vyššími výnosy může být také investiční rezerva od Portu.
ETF fondy
  • Pokud nám nevadí o něco vyšší riziko, další možností je investovat do ETF. Ideální je vybrat široce zaměřené akumulační ETF, jelikož to automaticky reinvestuje veškeré dividendy a podporuje tak efekt složeného úročení.
  • Pro investování do ETF osobně využívám DEGIRO, které umožňuje jednou měsíčně nákup ETF zcela bez poplatků.
Jednotlivé akcie
  • Pro nadšence do fungování ekonomiky a firem existuje také možnost investovat do jednotlivých akcií. Zde je již nutné věnovat čas sebevzdělávání a akcie pečlivě vybírat. Pro začínající investory mohu doporučit různé knihy či podcasty, které mně osobně pomohly.
Vlastní podnikání
  • Jak již bylo zmíněno výše, pro budování bohatství a kumulování kapitálu je skvělou volbou také založení vlastní firmy. Jedná se pravděpodobně o nejrizikovější z těchto možností, potenciální zisk je ale v podstatě neomezený. Jak postupovat při zakládání vlastního businessu je již mimo záběr tohoto článku, ale na internetu lze samozřejmě nalézt celou řadu užitečných materiálů.

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

Veškeré informace prezentované na tomto webu mají pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení či poradenství.

© 2022 zacniinvestovat.cz