DEGIRO recenze (2023): poplatky a zkušenosti

Hodnocení: 4,5/5

Rating: 4.5 out of 5.
VýhodyNevýhody
✅ Velmi nízké poplatky❌ Absence demo účtu
✅ Skvěle zpracovaná obchodní platforma❌ Chybí možnost nakupovat frakční akcie
✅ Důvěryhodnost a reputace
✅ Aplikace pro iOS a Android
✅ Vybraná ETF bez poplatku
✅ Minimální vklad: 1 Kč

Díky své skvělé reputaci a nízkým poplatkům patří DEGIRO mezi nejpopulárnější brokery v Evropě. Své služby nabízí v 18 zemích a v současné době ho využívá přes 2 miliony klientů. V této recenzi se zaměříme na to, pro koho je tento broker vhodný, jaké si účtuje poplatky, na mé osobní zkušenosti a na mnoho dalšího.


Pro koho je DEGIRO vhodné?

Jestliže plánujete investovat do akcií nebo ETF a hledáte spolehlivého brokera, pak je DEGIRO skvělou volbou. Nabízí široký výběr instrumentů a burz, na kterých lze obchodovat – nechybí NYSE, NASDAQ, Euronext ani pražská burza. Navíc díky nízkým poplatkům, investování do vybraných ETF zdarma a minimálnímu vkladu 1 Kč může na DEGIRO investovat opravdu každý.

DEGIRO poplatky

Nízké poplatky jsou jednou z největších předností tohoto brokera. Navíc je jejich struktura velmi transparentní a nepřekvapí nás tak nečekané sazby například za neaktivitu nebo výběr peněz. Níže naleznete shrnutí několika poplatků, se kterými se pravděpodobně setkáte: ⬇️

Akcie USA€ 1
Vybraná ETF✔️ 1x měsíčně bez poplatku
Ostatní ETF€ 3
Akcie ČR30,- Kč
Vklad a výběr prostředků✔️ Zdarma
Poplatek za neaktivitu✔️ Není
Poplatek za každou využitou zahraniční burzu 2,5 ročně
DEGIRO shrnutí poplatků

ETF bez poplatku

Velkým lákadlem pro založení účtu u DEGIRO je také možnost investovat do vybraných ETF jednou měsíčně úplně bez poplatku. Na výběr jsou populární ETF od největších světových poskytovatelů jako Vanguard či iShares, sledující různé indexy, od S&P 500 až po MSCI World. Nechybí ani ETF zaměřené na rozvíjející se trhy nebo na obnovitelné zdroje energií (iShares Global Clean Energy).

Tato možnost dělá z DEGIRO ideálního brokera pro pravidelné investování do indexových ETF fondů. Nižší poplatky než zde totiž opravdu nikde jinde nenalezneme.

Při výběru ETF si je však třeba dát pozor, na jaké burze ho nakoupíme. Většina ETF se totiž obchoduje hned na několika burzách zároveň, avšak bez poplatku je pouze na jedné (viz obrázek níže).

degiro etf bez poplatku

Kompletní seznam ETF bez poplatku lze nalézt na oficiálních stránkách DEGIRO:

Bezpečnost a regulace

Důvěryhodnost a bezpečnost brokera jsou naprosto klíčové, jestliže mu plánujeme svěřit své úspory. Na co se tedy zaměřit?

  • Kde firma sídlí?
  • Jaké jsou na ni recenze?
  • Je regulovaná nějakým státním orgánem?

A jak si v tomto ohledu vede DEGIRO? DEGIRO je původně nizozemskou firmou, která se v roce 2021 spojila se sesterskou flatexDEGIRO Bank AG. Vzniklá firma disponuje vlastní bankovní licencí a patří mezi 160 největších společností kótovaných na burze v Německu. Díky tomu jsou výsledky jejího hospodaření auditované a veřejně přístupné. Navíc aktivity flatexDEGIRO Bank AG spadají pod dohled německého Federálního úřadu pro finanční dohled (BaFin) a v Nizozemsku na ně dohlíží DNB (Nizozemská centrální banka) a AFM.

Jsou naše investice v bezpečí, pokud by DEGIRO zbankrotovalo?

Jelikož prostředky klientů jsou drženy speciální entitou mimo aktiva DEGIRO, tak to je v případě bankrotu nemůže použít k vyrovnání svých dluhů. Díky tomu nehrozí, že by investoři o svůj majetek přišli. Tento princip je skvěle popsán na oficiálních stránkách:

U společnosti DEGIRO si můžete být jisti, že vaše investice budou bezpečně drženy. K držení vašich aktiv používáme samostatný právní subjekt (SPV). To znamená, že jsou drženy odděleně od aktiv společnosti DEGIRO. Jediným úkolem tohoto subjektu je spravovat a chránit vaše investice. Ze zákona nemůže vykonávat žádné komerční činnosti. Pokud by se společnosti DEGIRO něco stalo, vaše investice nebudou považovány za vymahatelná aktiva pro věřitele a zůstanou v úschově samostatného subjektu.

V případě, že by oddělená aktiva nemohla být vrácena klientům, což je vysoce nepravděpodobné, spadá společnost DEGIRO do německého systému odškodnění investorů, který kompenzuje případné ztráty z nevrácených aktiv až do výše 90 % (maximálně 20 000 EUR).

Kromě toho jsou všechny peníze uložené na hotovostním účtu DEGIRO u banky flatexDEGIRO Bank AG zaručeny až do výše 100 000 EUR německým systémem pojištění vkladů.

Další skvělou vizitkou je fakt, že DEGIRO získalo již celou řadu ocenění (například od Financial Times, nebo od serveru BrokerChooser):

degiro bezpecnost a regulace

Co lze na DEGIRO obchodovat?

Nabídka instrumentů je u tohoto brokera opravdu široká. K dispozici jsou akcie, ETF, investiční fondy, dluhopisy i různé deriváty. Díky DEGIRO získá člověk přístup k více než 50 burzám ve 30 zemích – od amerických (NYSE, NASDAQ), přes evropské (Euronext, London Stock Exchange, Xetra) až po asijské (Hong Kong, Tokyo, Singapur).

degiro burzy nyse nasdaq euronext xetra bcpp
Výběr z burz dostupných na DEGIRO

Skvělou zprávou pro české investory je i to, že nechybí ani Pražská burza. Díky tomu zde můžeme nakoupit například akcie Komerční banky (KOMB), ČEZu (CEZ) nebo Pilulky (PINK).

Na rozdíl od jiných nízkonákladových brokerů (např. eToro, Trading212) lze na DEGIRO investovat opravdu do všech akcií z dostupných burz, například i včetně méně známých small-cap akcií. Před nedávnem jsem například analyzoval akcie firmy Colony Bankcorp Inc ($CBAN). Jelikož se jedná o opravdu malou a neznámou firmu, z těchto tří zmíněných brokerů do ní lze investovat pouze na DEGIRO.

Obchodní platforma

Obchodní platforma je kvalitně zpracovaná a navíc k dispozici kompletně v češtině. Kromě přehledu portfolia nabízí také možnost vyhledávat a ukládat si jednotlivé akcie a ETF do „oblíbených“.

U akcií je k dispozici velké množství dat, od nejnovějších zpráv o dané firmě až po finanční ukazatele a výsledky. ⬇️

jak koupit akcie na degiro
Webová obchodní platforma DEGIRO

Výhodou je také možnost investovat a sledovat své portfolio z mobilní aplikace. Ta je k dispozici jak na iOS, tak Android a umožňuje v podstatě veškeré funkce jako webová platforma.

DEGIRO mobilní aplikace
DEGIRO mobilní aplikace

Následující obrázek ukazuje, jak na DEGIRO vypadá přehled portfolia. Toto ukázkové portfolio sestává pouze z jedné akcie firmy Berkshire Hathaway. Vidíme zde jednak celkovou hodnotu investice, ale také o kolik se hodnota zvýšila/snížila za uplynulý den a také za celou dobu jejího držení.


DEGIRO porfolio

Investiční akademie

Na stránkách DEGIRO lze nalézt také sekci nazvanou Investiční akademie. Ta člověka pomocí krátkých videí seznámí se základními principy investování. Pokud patříte mezi začínající investory, pak jejich shlédnutí můžu jedině doporučit!

Jak si poslat peníze na DEGIRO

Vložit peníze na DEGIRO jde klasickým bankovním převodem. Potřebné údaje pro převod nalezneme po kliknutí na tlačítko „Vložit / Vybrat peníze“ (viz obrázek). Vkládat lze jak koruny, tak eura a připsání peněz na účet trvá obvykle 1 až 3 pracovní dny.

Výběry jsou možné jen v CZK a jsou vypláceny vždy na bankovní účet propojený s naším DEGIRO profilem (to je účet, který jsme uvedli při registraci na DEGIRO).

jak vlozit penize na degiro
Jak vložit nebo vybrat peníze z účtu u DEGIRO?

Při vkládání peněz je důležité si dát pozor na dvě věci. Zaprvé, vklad je nutné vždy posílat z bankovního účtu uvedeného při registraci na DEGIRO. Pokud nevíte jaký účet to byl, dá se to jednoduše zjistit v našem profilu (viz obrázek níže ⬇️). Zadruhé, DEGIRO používá rozdílné účty pro vklady CZK a EUR. Pro co nejrychlejší vyřízení našeho vkladu je vhodné poslat peníze na ten správný.

Moje zkušenosti

DEGIRO používám na investování do akcií a ETF již několik let a nikdy jsem nenarazil na nejmenší problém. Samozřejmě, jako u každého brokera člověku chvilku trvá, než si zvykne na fungování obchodní platformy. Ta je však zpracovaná velmi kvalitně a i úplný začátečník se jí brzy naučí používat.

Začínající investory (včetně mě) také u DEGIRO často zmate převádění měn. Věnoval jsem mu proto celý odstavec na konci tohoto článku.

Kontakt

Odpovědi na často kladené otázky ohledně DEGIRO lze najít zde.

DEGIRO lze také kontaktovat těmito kanály (vše v angličtině):

Emailclients@degiro.com
Telefon+31 20 261 3072
AdresaDEGIRO
Rembrandt Tower – 9th floor
1096 HA Amsterdam 
The Netherlands

Sociální sítě DEGIRO:

Nevýhody

Nevýhodou může být absence demo účtu. Nic však člověku nebrání (a rozhodně to doporučuji) si založit demo účet u jiného brokera (umožňuje to např. eToro) a DEGIRO pak využívat až ke skutečnému investování.

Druhou nevýhodou pak je nemožnost nakupovat frakční akcie. V některých případech totiž cena jedné akcie převyšuje stovky dolarů, což menším investorům znemožňuje její nákup. Naštěstí takových akcií není mnoho a i ty často provedou tzv. stock split, při kterém se jedna „drahá“ akcie rozdělí na několik částí, které se díky tomu stanou levnějšími. Příkladem může být Amazon nebo Alphabet (Google), jelikož obě tyto firmy před nedávnem stock-split prováděly. V obou případech se cena jedné akcie snížila z více než $2,000 na částku okolo $100.

Hodnocení uživatelů

Kvalitu brokera lze posoudit také dle zkušeností uživatelů a odborných recenzí. Jaké hodnocení získalo DEGIRO?

  • BrokerChooser.com: 4.8/5
  • Benzinga: 4.5/5
  • StockBrokers.com: 4/5
  • Finex.cz: 89 %
  • Apple App Store: 4,5/5
  • Google Play: 4,3/5

Časté otázky

Jak na převod měn na DEGIRO

Jestliže si člověk pošle na DEGIRO částku v korunách, je třeba jí nejdříve převést na eura. Převod se provede buď automaticky každý den o půlnoci, nebo je možné ho provést manuálně. Všechny převody mezi EUR a CZK jsou naštěstí zdarma. Jakmile má člověk peníze v eurech, pak je možné je použít k nákupu akcií či ETF (nehledě na to, v jaké měně se daný instrument obchoduje).

degiro prevod men

Jestliže vám DEGIRO hlásí chybu ‚‚Přesáhl/a jste váš volný prostor’’, přestože máte na účtě dostatek peněz, pak je možné, že máte peníze v CZK a je nutné je nejdříve převést na EUR.

DEGIRO vs Portu

Mnoho investorů se rozhoduje právě mezi těmito dvěma platformami. Klíčový rozdíl mezi nimi spočívá v tom, jakým způsobem plánujeme investovat. Pokud si chceme sami vybírat jednotlivé akcie a ETF, pak je ideální volbou DEGIRO. Jestliže však investování nechceme věnovat čas a chceme, aby výběr instrumentů a správu portfolia obstaral někdo za nás, pak je vhodné právě Portu. Podrobnější srovnání naleznete v článku Jak vybrat brokera?.

Jak si založit účet u DEGIRO

Vytvoření nového účtu lze provést jednoduše na této stránce. K registraci budete potřebovat doklad totožnosti a chytrý telefon.

Jaké jsou poplatky na DEGIRO

Kompletní seznam poplatků lze nalézt na oficiálních stránkách.

DEGIRO seznam ETF bez poplatku

Kompletní seznam ETF bez poplatku a související podmínky lze nalézt zde.

Je DEGIRO vhodné pro začínající investory?

Ano, ačkoli obchodní platforma může vypadat na první pohled složitě, po chvíli používání člověk zjistí, že se opravdu není čeho obávat. Pokud máte problém s vložením peněz, nákupem akcií a ETF nebo s převodem měn, všechny tyto úkony naleznete stručně popsané v různých částech této recenze.

Jak nakoupit akcie a ETF na DEGIRO

Při nákupu akcií nebo ETF máme na výběr ze čtyř typů objednávek (viz obrázek). Pro začátek nám budou stačit pouze Limit order a Market. Jaký je mezi nimi rozdíl?

„Market“ objednávka je nejjednodušší možností. Zadáme pouze, jaký počet akcií chceme nakoupit nebo prodat, a objednávka se uskuteční za aktuální tržní cenu.

„Limit order“ – S tímto typem objednávky zadáte množství akcií, které chcete koupit nebo prodat, a maximální cenu, za kterou jste ochotni obchod provést. Ukažme si to na příkladu akcií Apple (viz obrázek níže). Současná cena je $150. Pokud zadám nákupní „limit order“ s cenou $140, žádné akcie nenakoupím, dokud cena neklesne na oněch 140 dolarů. Může se však samozřejmě stát, že cena na tuto úroveň nikdy neklesne. Pokud vyberu možnost „denní objednávka“, pak na vypořádání nákupu budu čekat pouze do konce daného dne a poté se zruší. S možností „Vícedenní objednávka“ bude objednávka otevřena tak dlouho, dokud se nevypořádá.

DEGIRO limit order, jak zadat objednávku

„Limit order“ je proto vhodný u volatilních akcií, jejichž cena výrazně kolísá. Díky použití limitní objednávky předem víme, jakou maximální cenu zaplatíme.

Zatím nesplněné objednávky pak nalezneme v sekci „Objednávky čekající na vypořádání“. Poté co se objednávka splní, nalezneme nakoupené akcie či ETF v našem portfoliu.


Upozornění: odkazy na DEGIRO v tomto článku jsou sponzorované a pokud se pomocí nich zaregistrujete, mohu obdržet provizi. Vždy však doporučuji pouze služby, kterým na 100 % věřím a které sám používám.


Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

Veškeré informace prezentované na tomto webu mají pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení či poradenství.

© 2022 zacniinvestovat.cz