Jak začít investovat do akcií?

Investice do akcií je jednou z nejlepších možností, jak si tvořit úspory, chránit je před inflací a dlouhodobě navyšovat svůj majetek. V tomto článku rozebereme jaké přístupy investování do akcií existují a pro koho jsou vhodné.


Co je to akcie?

Akcie představují podíl na podnikání určité firmy. Jejich hodnota tedy roste či klesá podle toho, jak se dané firmě daří. Zároveň každý akcionář má právo na podíl ze zisku, vyplácený formou dividend.

Výhody

Akciové investice s sebou přináší hned několik výhod:

1) Můžeme vlastnit podíl v těch nejkvalitnějších světových firmách (např. Apple, Coca Cola, Netflix…)

2) Tyto firmy nám část svých zisků vyplatí ve formě dividend a zbylou část si ponechají a znovu jí reinvestují do svého businessu (nakoupí nové stroje, budovy atd.). To vede k tomu, že jejich zisky mohou během let postupně narůstat, což představuje důležitý rozdíl oproti dluhopisům nebo spořícím účtům, kde jsou výnosy fixní a s uplynulým časem se nezvětšují.

Skvěle je to vidět například u firmy Monster Beverage. Pokud bychom si v roce 2010 koupili 1 akcii této firmy za 7,23 USD, přinesla by nám roční zisk 0,35 USD. Během let však zisky stabilně rostly, v roce 2022 už byl zisk připadající na jednu akcii 2,53 USD. To se odrazilo i v ceně akcie, která vzrostla ze 7,23 dolaru až na dnešních 88, což představuje více než desetinásobek. Skvělé na tom je, že pokud člověk nakoupí akcie kvalitní firmy za rozumnou cenu, už nemusí dělat v podstatě nic a může jen sledovat, jak se firmě daří a jeho investice se zhodnocuje.

Vývoj ceny (první graf) a zisku na akcii (druhý graf) firmy Monster Beverage. (Zdroj: Macrotrends)

Pro koho jsou akciové investice vhodné?

Akciové investice však přinášejí i celou řadu rizik. Každá firma se může dostat do problémů, nebo dokonce zbankrotovat. V takovém případě může hodnota jejích akcií velmi prudce klesnout. Zároveň však i ceny akcií úspěšných a stabilních firem podléhají velkým výkyvům. Například na obrázku níže je vývoj akcií Alphabetu (mateřská firma Googlu a YouTube), které jen za uplynulý rok zažily nárůsty i propady o desítky procent.

Akcie Alphabet Inc. Zdroj: Google Finance

Ne každý investor dokáže podobné propady přečkat s klidnou hlavou. Pokud hodnota vaší investice klesne za den o 20 %, budete v panice prodávat? Jestliže ano, poté bude lepší se akciím vyhnout a zvolit bezpečnější investice, jako spořící účty či státní dluhopisy.

Dále je klíčové pamatovat na to, že vzhledem k vysoké volatilitě jsou akcie dlouhodobou investicí. V krátkém období (v řádu týdnů a měsíců) se ceny akcií pohybují nepředvídatelně a nahodile. Ani sebelepší investor tak nemá dobré výsledky každý rok, natož každý měsíc. Je nutné se připravit na fakt, že jednou za čas nevyhnutelně přijde propad v řádu až desítek procent.

V delším období (>5 let) je však vysoce pravděpodobné, že akciím kvalitních společností se bude dařit (viz obrázek níže). Pokud však plánujeme investovat peníze, které budeme za pár měsíců potřebovat, nemá smysl riskovat na akciových trzích a rozumnější bude je uložit na spořící účet nebo termínovaný vklad.

Obrázek ukazuje znovu akcie Alphabetu, tentokrát však v mnohem delším období (18 let).

Jak investovat do akcií?

Pokud má člověk investiční horizont nejméně několik let a zvládne přečkat výrazné propady, pak může zvážit investici do akcií nebo akciových fondů.

Jaké konkrétní možnosti tedy existují a kterou z nich vybrat?

1) Svěřit investice do rukou odborníků

  • Ať už se jedná o aktivně řízené fondy (např. Top Stocks od České Spořitelny) či investiční platformy typu Portu, v obou případech lze dosáhnout skvělých výnosů bez znalosti trhů a bez nutnosti věnovat čas svým investicím. To z nich dělá pravděpodobně nejlepší volbu pro většinu lidí. Správa portfolia samozřejmě není zadarmo a člověk musí počítat s určitými poplatky, které však nejsou nijak vysoké.

  • Jak začít? Stačí si založit účet na Portu.cz a stránka vás již celým procesem provede. Jestliže plánujete investovat do akciových fondů přes vaši banku, je nejlepší zajít na pobočku, kde vám vše potřebné vysvětlí.

2) Investice do ETF

  • Tato strategie je skvělá pro investory, kteří chtějí mít nad svým portfoliem o něco větší kontrolu. Spočívá ve výběru jednoho, případně několika ETF, které člověk dlouhodobě drží a (v ideálním případě) pravidelně přikupuje.
  • ETF (=Exchange Traded Fund) je zkratka pro fond, který pouze pasivně sleduje nějaký index a drží všechny akcie v tomto indexu obsažené. Populární jsou například ETF na S&P 500, což je index tvořený z 500 největších akciových firem v USA. Nákupem tohoto ETF tak člověk vlastní malou část každé z těchto firem a investuje tak do mnoha odvětví americké ekonomiky zároveň. Pokud by se některé ze společností v tomto indexu nedařilo, nemělo by to příliš ohrozit výkonnost celého fondu. Výhodou pro začínajícího investora je možnost investovat do ETF už od několika set korun. Zároveň ETF lze kdykoli nakoupit nebo prodat na burze jako klasickou akcii. Jelikož jsou spravované pasivně (pouze nakupují akcie z daného indexu), jejich další velkou výhodou jsou minimální poplatky (obvykle méně než 0,5% ročně)
  • Jak začít investovat do ETF? Prvním krokem by mělo být založení účtu u nějakého spolehlivého brokera (doporučuji například Degiro, jelikož nabízí nákup ETF bez poplatků). Poté si stačí poslat peníze na účet u brokera, vybrat vhodné ETF a nakoupit ho.
  • Více informací o ETF fondech a praktické návody jak do nich investovat naleznete v následujících článcích: ⬇️⬇️⬇️

Jak vybrat brokera?

Jak vybrat nejlepšího brokera na akcie a ETF? ➡️ Na jaké parametry se zaměřit a na co si dát pozor? ➡️ A kde investovat úplně bez poplatků?

Nejlepší ETF fondy (2023)

Jaké je nejlepší ETF? Výběr 6 akciových ETF, která jsou mezi investory velmi populární. ✔️ Od S&P 500 ETF přes Nasdaq až po největší evropské indexy.

3) Stockpicking

  • Stockpicking, neboli výběr a investování do jednotlivých akcií může přinášet velmi zajímavé výnosy, navíc se člověk naučí mnoho o fungování jednotlivých firem i ekonomiky samotné. Tato strategie však není pro každého, jelikož vyžaduje aby člověk porozuměl finančním ukazatelům, dokázal určit zda je akcie nadhodnocená či podhodnocená a v neposlední řadě získal určitý cit pro trh.
  • Tento přístup s sebou zároveň nese mnohem větší riziko ztráty než předchozí dva přístupy a také zabere mnohonásobně více času, který je nutné věnovat analýze jednotlivých akcií. Stejně jako hře na hudební nástroj, vaření či novému sportu je potřeba se investování věnovat a postupně se učit a zlepšovat. Poté nás však může po zbytek života štědře odměňovat – koho by nelákalo mít vlastní akciové portfolio a možná dokonce objevit příští Apple nebo Amazon?
  • Kde tedy začít? Člověk určitě neudělá chybu, pokud začne čtením knih od úspěšných a zkušených investorů. V článku níže jsem sepsal ty knihy, které mně osobně nejvíce pomohly, když jsem s investováním začínal ⬇️.

Když se člověk rozhodne pro nákup akcií či ETF do vlastního portfolia, dalším důležitým krokem je výběr spolehlivého brokera ⬇️.

Jak vybrat brokera?

Jak vybrat nejlepšího brokera na akcie a ETF? ➡️ Na jaké parametry se zaměřit a na co si dát pozor? ➡️ A kde investovat úplně bez poplatků?

Nejlepší knihy o investování

Které knihy o investování stojí za přečtení? ➡️ One Up On Wall Street – Peter Lynch ➡️ Akciové investice – Daniel Gladiš ➡️ The Little Book of Valuation


Důležitá investiční pravidla

Ať už se člověk rozhodne pro kteroukoli z těchto strategií, je důležité mít na paměti několik základních pravidel:

  1. „Know what you own“ Než člověk kamkoli investuje své peníze, měl by mít dobrý přehled o tom, jak daný fond/ETF/platforma funguje, jaké má poplatky a podmínky. V případě výběru jednotlivých akcií je samozřejmě také nutná jejich důkladná analýza a porozumění fungování dané firmy.
  2. Diverzifikujte své investice. Dění na trzích je velmi těžké předvídat a každá firma se může dostat do problémů. Proto je dobré nesázet vše na jednu kartu a své investice rozprostřít do více firem/odvětví/zemí. Skvělým nástrojem jsou ETF, která umožňují jediným nákupem investovat do stovek různých akcií.
  3. Jak již bylo zmíněno, akcie jsou dlouhodobou investicí. Proto je nutné počítat s investičním horizontem alespoň několika let.
  4. Vyhýbejte se investicím, kterým nerozumíte. Zní to jako samozřejmost? Ano, ale vždy se najde velké množství investorů, kteří investují do firem přicházejících s „novou, revoluční technologií“, aniž by pořádně věděli, co doopravdy firma dělá a jakou má výhodu oproti konkurenci. V investování platí, že nejlepší výnosy často přinášejí ty nejnudnější přístupy – ať už se jedná o jednoduché a nezajímavé firmy (např. Coca Cola), nebo o investování do pasivních ETF fondů. Ty z nás sice neudělají milionáře přes noc, avšak také nepůjdou za pár měsíců na nulu. U firem a fondů slibujících revoluční technologii a růst o stovky procent k tomu bohužel dochází mnohem častěji.
  5. Nechte si rezervu v hotovosti. Pro případ nečekaných výdajů je dobré mít určitou rezervu v hotovosti, aby člověk nebyl nucen prodávat své akcie v nevhodnou dobu. Obecně se doporučuje mít odloženo alespoň 3 – 6 měsíčních výplat.

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

Veškeré informace prezentované na tomto webu mají pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení či poradenství.

© 2022 zacniinvestovat.cz